Ministarstvo zdravlja i socijalne zaštite Republike Srpske podsjetilo je građane na mjere zaštite tokom perioda visokih temperatura vazduha, koje mogu uticati na zdravlje većine stanovništva, posebno osjetljivih kategorija.
Građanima se preporučuje da što manje vremena provode na otvorenom i direktnom suncu, naročito u najtoplijem dijelu dana, od 10.00 do 17.00 časova.
Iz Ministarstva savjetuju boravak u zatvorenim i rashlađenim prostorijama, izbjegavanje većih fizičkih napora, češće tuširanje mlakom vodom, kao i redovan unos tečnosti tokom cijelog dana.
Poseban oprez savjetuje se trudnicama, hroničnim bolesnicima, starijim osobama i djeci, jer se kod njih tokom vrućina tegobe mogu lakše pojačati. Mogu se javiti glavobolja, opšta slabost, razdražljivost, iscrpljenost i problemi sa spavanjem.
Ukoliko se pojave ozbiljnije tegobe, građanima se preporučuje da se obavezno jave ljekaru.
Prilikom izlaska na otvoreno, potrebno je zaštititi se od UV zračenja, boraviti u hladu kada god je to moguće i unositi dovoljno tečnosti. Preporučuje se izbjegavanje alkohola, kao i napitaka sa mnogo kofeina i šećera.
Tokom dana bolje je uzimati manje i laganije obroke, nositi široku, svijetlu i laganu odjeću od prirodnih materijala, kao i kapu ili šešir sa širokim obodom i sunčane naočare.
Ministarstvo zdravlja i socijalne zaštite Republike Srpske posebno apeluje na roditelje da tokom vrućina zaštite djecu prilikom boravka napolju i da poštuju preporučene mjere zaštite.
Posebno upozoravaju na opasnost od ostavljanja djece u parkiranim vozilima, čak i na kratko, jer se temperatura u automobilu može veoma brzo povećati i ozbiljno ugroziti život djeteta.
***
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i X nalogu.
Čitaoci reporteri
Podjelite sa ostalim našim čitaocima ono što svakodnevno vidite, sa čime se susrećete, vaše utiske sa putovanja, neobične sutuacije kojima ste prisustvovali i zabilježili ih svojim foto-aparatom tokom ljetovanja, zimovanja, izleta... Pišite nam na našu email adresu:

